[]#LifeSpan TR1200-DT5 Treadmill Desk#[]
Model
TR1200-DT
TR800-DT
TR1200-DT3
TR800-DT3
MSRP
Frame Type
Non Folding
Non Folding Non Folding Non Folding
Walking Area
20" x 56"
18" x 52"
20" x 56"
18" x 52"
Handle Bar Type
N/A
N/A N/A N/A
Cushioning
6 elastomers
6 elastomers
6 elastomers 6 elastomers
Belt Type
2 ply
2 ply 2 ply 2 ply
Deck Thickness
3/4 inch phenolic
3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic
Roller Size
2.5 inches front, 2 inches rear
2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear
Drive Motor
2.25 HP
2 HP
2.25 HP
2 HP
Speed Range
0.4 to 4 MPH
0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH
Incline Range
N/A
N/A N/A N/A
Display Digital LED
Digital LED Digital LED Digital LED
Workout Feedback
Distance Traveled, Calories Burned, Time and Step Count
LifeSpan Fitness Club
Yes
Yes Yes Yes
Speakers
No
No No No
iPod Integration
No No No No
USB Port
No No Yes Yes
Accessories
Arm Rest, Cable tray, Bluetooth
Bluetooth, USB charging port
Bluetooth, USB charging port
Electrical Requirements
100 - 120V / 50 - 60HZ
100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ
Assembled Weight
198
Assembled Dimensions (LxWxH)
74" x 30"
72" x 30"
70" x 29"
66" x 29"
Desktop Dimensions
31" x 46.5"
31" x 46.5"
N/A N/A
Desktop Range
36" to 52"
36" to 56"
N/A N/A
Console Dimensions
N/A N/A 3" x 3" x 12.5"
3" x 3" x 12.5"
Max User Weight
350
Home Warranty - Frame
Lifetime Lifetime Lifetime Lifetime
Home Warranty - Motor
3 years 3 years 3 years 3 years
Home Warranty - Parts
2 years
1 year 2 years 1 years
Home Warranty - Labor
1 year
1 Year
1 year 1 year
 The Most Popular LifeSpan TR1200-DT5 Treadmill Desk LifeSpan TR1200-DT5 Treadmill Desk
The Most Popular LifeSpan TR1200-DT5 Treadmill Desk
Product Details
  • Size: One Size
  • Color: Silver
  • Brand: LifeSpan Fitness
  • Model: TR1200-DT
  • Released on: 2011-11-28
  • Number of items: 1
  • Dimensions: 23.00" h x44.00" w x74.00" l,234.00 pounds
Features
  • Large 46.5" wide x 31" deep worksurface with 16" of adjustable height range to customize to user height
  • Large 20" x 56" surface with 300 lb user weight