###LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill###
Model
TR1200-DT
TR800-DT
TR1200-DT3
TR800-DT3
MSRP
Frame Type
Non Folding
Non Folding Non Folding Non Folding
Walking Area
20" x 56"
18" x 52"
20" x 56"
18" x 52"
Handle Bar Type
N/A
N/A N/A N/A
Cushioning
6 elastomers
6 elastomers
6 elastomers 6 elastomers
Belt Type
2 ply
2 ply 2 ply 2 ply
Deck Thickness
3/4 inch phenolic
3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic 3/4 inch phenolic
Roller Size
2.5 inches front, 2 inches rear
2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear 2.5 inches front, 2 inches rear
Drive Motor
2.25 HP
2 HP
2.25 HP
2 HP
Speed Range
0.4 to 4 MPH
0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH 0.4 to 4 MPH
Incline Range
N/A
N/A N/A N/A
Display Digital LED
Digital LED Digital LED Digital LED
Workout Feedback
Distance Traveled, Calories Burned, Time and Step Count
LifeSpan Fitness Club
Yes
Yes Yes Yes
Speakers
No
No No No
iPod Integration
No No No No
USB Port
No No Yes Yes
Accessories
Arm Rest, Cable tray, Bluetooth
Bluetooth, USB charging port
Bluetooth, USB charging port
Electrical Requirements
100 - 120V / 50 - 60HZ
100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ 100 - 120V / 50 - 60HZ
Assembled Weight
198
Assembled Dimensions (LxWxH)
74" x 30"
72" x 30"
70" x 29"
66" x 29"
Desktop Dimensions
31" x 46.5"
31" x 46.5"
N/A N/A
Desktop Range
36" to 52"
36" to 56"
N/A N/A
Console Dimensions
N/A N/A 3" x 3" x 12.5"
3" x 3" x 12.5"
Max User Weight
350
Home Warranty - Frame
Lifetime Lifetime Lifetime Lifetime
Home Warranty - Motor
3 years 3 years 3 years 3 years
Home Warranty - Parts
2 years
1 year 2 years 1 years
Home Warranty - Labor
1 year
1 Year
1 year 1 year
 Product LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill
Product LifeSpan TR1200-DT3 Standing Desk Treadmill
Product Details
  • Sales Rank: #15180 in Sports & Outdoors
  • Size: Large
  • Color: Black
  • Brand: LifeSpan Fitness
  • Model: TR1200-DT3
  • Released on: 2012-08-30
  • Number of items: 1
  • Dimensions: 15.00" h x30.00" w x78.00" l,165.00 pounds
Features
  • 2.25 HP High Torque Continuous Duty Motor
  • Bluetooth communications capable
  • 8' cord from treadmill to console
  • .4 to 4.0 MPH range
  • Records time, steps, calories, speed, distance
Model
TR1200-DT
TR800-DT
TR1200-DT3
TR800-DT3
MSRP
Frame Type
Non Folding
Walking Area
20" x 56"
18" x 52"
20" x 56"
18" x 52"
Handle Bar Type
Cushioning
6 elastomers 6 elastomers
Belt Type
2 ply
2 ply 2 ply 2 ply
Deck Thickness
3/4 inch phenolic
Roller Size
Drive Motor
Speed Range
0.4 to 4 MPH
Incline Range
Display Digital LED
Workout Feedback
LifeSpan Fitness Club
Yes
Yes Yes Yes
Speakers
No
No No No
iPod Integration
No No No No
USB Port
No No Yes Yes
Accessories
Electrical Requirements
100 - 120V / 50 - 60HZ
Assembled Weight
198
Assembled Dimensions (LxWxH)
74" x 30"
72" x 30"
70" x 29"
66" x 29"
Desktop Dimensions
31" x 46.5"
31" x 46.5"
Desktop Range
36" to 52"
36" to 56"
Console Dimensions
N/A N/A 3" x 3" x 12.5"
3" x 3" x 12.5"